• slider.png
  • slider2.png

Szymbark

28 września 2016 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły wzięli udział w całodniowej wycieczce do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Rano było chłodno, ale świeciło słońce i zapowiadała się piękna pogoda. Trzy autokary wypełnione dziećmi wyjechały spod szkoły o godzinie 8.00. Po dotarciu na miejsce wszystkim dopisywały humory, gdyż dzień obiecywał wiele wrażeń.

Mili przewodnicy oprowadzali dzieci po całym obiekcie, snuli ciekawe historie i cierpliwie odpowiadali na zadawane pytania. Uczniowie odśpiewali „Kaszëbsczé nótë", obejrzeli najdłuższą na świecie deskę (46,53 m), wyciętą z daglezji, która przez 120 lat rosła w kaszubskim lesie, zwiedzili dom Sybiraka, przeżyli „bombardowanie" w replice bunkra tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski. W kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego nastała chwila wyciszenia i refleksji. Oczywiście, największą atrakcją zwiedzania było wejście do "domu do góry nogami", gdzie każdy mógł sprawdzić działanie błędnika. Śmiechu i krzyków było co niemiara! Póżniej uczniowie obejrzeli dom trapera kaszubskiego z Kanady oraz dom Polaków z tureckiego Adampola. Na koniec podziwiali największy w Europie fortepian.

Wyjazd do Szymbarka świetnie połączył edukację regionalną z rozrywką. Dzieci były zmęczone, ale pełne wrażeń. Na pewno długo będą wspominać wyprawę do tego miejsca, położonego u stóp góry Wieżycy, nazywanego „Sercem Kaszub".

Szymbark

bratek90owoce i warzywa90