XI Ogólnopolski Festiwal Nauk Przyrodniczych

Dnia 21 i 22 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli
w 11. Ogólnopolskim Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie,
który odbywał się na Wydziale Fizyki UAMw Poznaniu.
Dwudniowy festiwal jest częścią międzynarodowego projektu Science on Stage Europe Festival, który tworzy konsorcjum 29 krajów.

Uczestnicy festiwalu współzawodniczą, a festiwalowe jury ocenia ich dokonania i przyznaje nagrody w trzech kategoriach: eksperymenty, przedstawienia teatralne i opracowania multimedialne. Zadaniem festiwalu jest wyłonienie kandydatów do polskiej delegacji na festiwal europejski. W tym roku rywalizowało ze sobą przeszło 400 uczestników głównie ze szkół ponadpodstawowych.
Tak więc można było dowiedzieć się jak działa koparka czy działo dymne i dlaczego samoloty latają.
Przedstawiono działanie potrójnej rury Rubensa tańczącej w rytm muzyki. Licealiści z Pszczyny przygotowali instrumenty muzyczne, na których wykonali utwór muzyczny własnej kompozycji.
Absolutnym hitem okazał się stroboskop wykonany przez członków koła naukowego fizyki doświadczalnej z Wrocławia – zwycięzca Festiwalu.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas ósmych Michalina Ciesielska, Joanna Derda, Agnieszka Lubomirska, Julia Tubiak oraz Sebastian Zelkowski, którzy pod opieką p. mgr Agnieszki Lisieckiej przygotowałli demonstrację pt. „Różne oblicza cieczy".
Wykonane na scenie doświadczenia związane z trudnym zagadnieniem cieczy przegrzanych czy przechłodzonych zostały dobrze przyjęte przez uczestników i jury Festiwalu.
Na zakończenie Festiwalu zespół otrzymał pamiątkowy dyplom, a każdy z uczestników gadżety.
Science on stage2

1logo-ramka