Światowy Dzień Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Drugiego kwietnia wiele osób ubiera się na niebiesko, a tysiące budowli na świecie podświetlana jest na ten kolor na znak solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm.

Od kilku lat nasza szkoła bierze aktywny udział w tych obchodach. Chcemy pokazać, że osoby z tym nadal tajemniczym zaburzeniem mają trudności w postrzeganiu świata, rozumieniu relacji społecznych, emocji. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Są po prostu na nie bardziej wrażliwi.

Osoby z autyzmem są wśród nas... Tak samo ważni, tak samo kochani, tak samo potrzebują przyjaźni i miłości. Potrzebują też zrozumienia...

W tym szczególnym dniu uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Danuty Podgórskiej, Małgorzaty Reich i Hanny Dzwonki przygotowali przedstawienie pt. „Uwięziony w sobie samym".

Przedstawienie to nie ukazuje bezpośrednio osoby z autyzmem, ale problem zamknięcia i odizolowania ludzi niepełnosprawnych w ogóle. Ponieważ jednak sytuacja wyobcowania i odcięcia się od świata jest bliska tej, z jaką muszą się zmierzyć osoby autystyczne. Mamy nadzieję, że przedstawienie pomogło Wam je zrozumieć.
autyzm